Pielęgnacja trawnika – wertykulacja

Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych na trawnikach jest WERTYKULACJA. Zabieg ten może być wykonywany kilkukrotnie w ciągu roku – najczęściej wykonuje się go wiosną i jesienią.
Głównym zadanie tego zabiegu jest usunięcie obumarłem materii organicznej, ograniczenie filcu oraz ułatwienie dostępu wody i składników pokarmowych do systemu korzeniowego. Zbyt duża warstwa filcu działa jak gąbka która zatrzymuje wodę i uniemożliwia prawidłowy rozwój trawy. Podczas wertykulacji darń jest pionowa nacinana , dzięki czemu do systemu korzeniowego dociera więcej wody i powietrza, a trawa lepiej się krzewi. Zabieg WERTYKULACJI wykonujemy na trawnikach dwuletnich lub starszych z wykształconym system korzeniowym.

Wykonanie zabiegu na młodszym trawniku może spowodować uszkodzenie młodych siewek i pogorszenie stanu trawnika. Wertykulacja wiosenna wykonywana jest w momencie rozpoczęcia już wegetacji, a temperatura gleby przekroczy 12 stopni Celsjusza- w naszych warunkach pogodowych jest to najczęściej początek kwietnia. Zabieg wertykulacji połączony z nawożeniem potasowym np. Emeralld Regeneracyjny nawóz Premium 8-6-113 zabezpieczy również trawnik przed występowaniem chorób grzybowych. WAŻNE aby zabieg wertykulacji nie wykonać za wcześnie – kiedy nie rozpoczął się okres wegetacji oraz za późno – kiedy rozpoczęły się już przymrozki.

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *