Choroby trawnika – Antraknoza
Choroby trawnika – Antraknoza
Antraknoza to choroba traw, która występuje na obszarze całego naszego kraju. Najczęściej choroba pojawia się w okresach dużego stresu np. wysokich lub niskich temperatur oraz dużej wilgotności. Antraknoza jest chorobą o podłożu grzybiczym, którą wywołuje głównie dwa rodzaje patogenów: Colletotrichum graminicola i Microdochium bolleyi. Miejsca występowania choroby przypomina przesuszony trawnik. Antraknoza traw może występować w dwojaki sposób:
-
antraknozę węzła krzewienia:
-
żółto-brązowe obszary na trawniku
-
czarne owocniki widoczne w miarę postepowania choroby
-
-
antraknoza liścia
-
żółto-brązowe obszary na trawniku, wielkości od kilku cm do kilku metrów
-
choroba rozpoczyna się od czerwono-brązowych plamek na liściu, które mogą rozprzestrzenić się na cały liść
-
czarne owocniki widoczne w miarę postepowania choroby
-
Występowanie Antraknozy na trawniku związane jest bezpośrednio z stresogennymi warunkami atmosferycznymi – niskie lub wysokie temperatury i wysoką wilgotność. W pierwszej kolejności choroba wystąpi na trawnikach osłabionych, przesuszonych oraz z niedostateczną ilością substancji odżywczych. Choroba pojawia się również zdecydowanie częściej na trawnikach o dużej kompensacji gleby i małej infiltracji podłoża. W celu sprawdzenia zagęszczenia trawnika stosuje się narzędzia zwane penetrometrami. Do badania infiltracji podłoża stosujemy Infiltrometry terenowe np. IN-2. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na występowanie Antraknozy jest niska zawartość potasu i fosforu. Nie bez znaczenia są również gatunki traw na naszym trawniku – Antraknoza najszybciej zaatakuje trawniki z mietlicy rozłogowej oraz gatunek niepożądany na trawniku – wiechlinę roczną.
Podobnie jak w przypadku innych chorób grzybiczych najważniejsze to szybkie i zdecydowanie działanie mające na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się choroby na trawniku. W przypadku niewielkich zmian chorobowych należy rozpocząć od wykonania zabiegu aeracji mającej na celu poprawę warunków powietrzno-wodnych w górnej warstwie. Po zabiegu agrotechnicznym, trawnik należy zasilić zbilansowanym nawozem o zwiększonej zawartości fosforu i potasu względem azotu np. Emeralld Recovery 8-6-13 z kwasami humusowymi. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym występowaniu antraknozy oraz innych chorób o podłoży grzybiczym jest sposób podlewania trawnika – po pierwsze nie dopuszczajmy do przesuszenia gleby, po drugie – należy unikać codziennego zraszania trawnika. Lepszym rozwiązaniem jest podlewanie rzadziej, ale bardziej obficie – tak, aby woda dotarła do głębszych warstw gleby. Pamiętajmy, że zdrowa gleba i regularne zabiegi agrotechniczne w postaci aeracji i mają bezpośredni wpływ na kondycje naszego trawnika.