Reaktywacja trawnika po zimie. Kilka sprawdzonych rozwiązań.

Przygotowanie trawnika po zimie jest niezwykle istotne dla jego wyglądu w najbliższych miesiącach. Darń oderwana od podłoża, pleśń śniegowa i kretowiska składają się na obraz, który chcemy jak najszybciej uporządkować.

Rozpoczynając porządki w ogrodzie lub na trawniku usuwamy uschnięte liście i pędy niechcianych roślin. Zwróćmy uwagę również na drzewa i krzewy w naszym ogrodzie. Początek wiosny do dobry moment na usunięcie obumarłych i połamanych gałęzi oraz ich właściwe przycięcie.
Dodatkowo pamiętajmy o wygrabieniu obumarłych części traw z naszego trawnika. W ten sposób ułatwimy dostęp powietrza i wody do systemu korzeniowego oraz przygotujemy trawnik do wertykualcji.
– Zabieg wertykulacji warto przeprowadzić wczesną wiosną, a w niektórych przypadkach także w okresie jesiennym. Odbywa się on poprzez użycie maszyn zwanych wertykulatorami i polega na pionowym nacięciu darni do głębokości 4–6 cm. Dzięki temu system korzeniowy ma ułatwiony dostęp do wody, światła i tlenu. Musimy przygotować się na to, że po tym zabiegu nasz trawnik nie będzie przez pewien czas wyglądał dobrze, ale nie mamy się czym martwić, ponieważ szybko się odbuduje i to w znacznie lepszym stanie. Na dużych powierzchniach trawnika wertykulację można wspomóc profesjonalnym zabiegiem, zwanym aeracją, czyli napowietrzeniem trawnika. Trzeba ją wykonać za pomocą aeratora, który nakłuwa trawnik na głębokość 10–15 cm, a nawet 25 cm. Aeracja jest bardzo częstym zabiegiem stosowanym na profesjonalnych obiektach sportowych jak murawy piłkarskie lub pola golfowe.

Kiedy pierwsze koszenie?

Pierwsze koszenie powinniśmy wykonać w momencie gdy źdźbła trawy osiągnęły wysokość ok. 7–8 cm. Skracamy ją wtedy o max 30% swojej długości, dzięki czemu źdźbła nie będą uszkodzone i pozwolą jej na właściwy rozwój i krzewienie. A jak często powinniśmy kosić trawę? Częstotliwość koszenia uzależniona jest od pogody, ale także od typu trawnika i jego wieku. Trawnik ozdobny powinno kosić się dwa – trzy razy w tygodniu, natomiast rekreacyjny w okresie wiosna/jesień raz w tygodniu. W okresie letnim częstotliwość koszenia uzależniona jest od panujących warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że lepszym zabiegiem jest częstsze koszenie i ścinanie niewielkiej części źdźbła, niż rzadsze koszenie i agresywne ścinanie znacznej części źdźbła trawy.

Nawożenie trawnika po zimie

Kiedy nasz trawnik został uprzątnięty i pobudzony do życia, czas na usunięcie ubytków w trawniku i dostarczenie składników odżywczych – azotu, fosforu, potasu i wielu innych mikro i makro składników. Do regeneracji trawnika po zabiegu wertykulacji można zastosować mieszankę nasion Emeralld Home Regeneracyjna mieszanka traw Premium w połączeniu z nawozem Emeralld Home Recovery. Zwróćmy uwagę na zawarty w nawozie azot – zbyt duża dawka azotu spowoduje jedynie szybki wzrost trawy i przysporzy nam więcej pracy związanej z koszeniem. W celu uzyskania równego i zdrowego efektu stosujmy nawozy w których oznaczenie N-P-K nie jest wyższe niż 15. Ważne , aby nawóz był rozsypywany równomiernie na powierzchni trawnika. Nierównomierne rozsianie nawozu będzie widoczne poprzez nierównomierne zabarwienie trawnika. Unikniemy błędów jeżeli do nawożenia użyjemy pomocą siewników, a sam zabieg wykonamy „w kros”.

Piaskowanie trawnika

Jednym z ostatnich zabiegów związanych z regeneracją trawnika jest jego piaskowanie. Piaskowanie polega na pokryciu trawnika cienką warstwą piasku płukanego, którego granulacja powinna być w zakresie od 0 do 2 mm. Zabieg piaskowania wykonujemy po wertykualcji i zebraniu obumarłych części trawy. Dzięki temu piasek skutecznie wypełnia przestrzeń pomiędzy węzłami krzewienia. Piaskowanie lub tzw. Top-dressing stosujemy również po wysiewie nasion traw – dzięki czemu nasiona traw są osłonięte przed niekorzystnymi warunkami i mają zapewnioną wilgoć.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *