Najczęstsze błędy przy pielęgnacji ogrodu

Nieumiejętne koszenie, niewłaściwe nawożenie czy niewłaściwy dobór miejsc sadzenia i rodzaju roślin. Wystarczy kilka z pozoru drobnych błędów w pielęgnacji, aby piękny ogród zamienić pustynię.
Pielęgnacja trawnika wokół domu lub ogrodu warzywnego wymaga wiedzy i dużej ilość pracy. Doskonale utrzymany trawnik lub ogród to nieustanna praca w okresie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Niewłaściwe nawożenie roślin

Nawożenie roślin to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu będą się one prawidłowo rozwijać i obficie kwitnąć. Nawożenie wykonujemy średnio 5-6 razy w sezonie. Pamiętajmy też, że dla prawidłowego wzrostu trawnika po zimie, konieczne jest wzbogacanie gleby w substancje organiczne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozów z substancjami organicznymi np. Emralld Home Recovery lub Emeralld Home Booster.
Niestety w przypadku zabiegów nawożenia łatwo o pomyłkę.
Do najczęstszych błędów należą: przenawożenie, zastosowanie niewłaściwego nawozu czy nieodpowiedni termin nawożenia. Istotne jest, aby nawóz został dobrany odpowiednio do danego gatunku rośliny, stąd warto poznać przed samym zabiegiem jej wymagania. Szczególnie uważać należy na zbyt duże nawożenie azotem. Pierwiastek ten odpowiada m.in. za szybki rozwój i wzrost roślin. Za późno podany, może prowadzić do zbyt intensywnego wzrostu zielonej masy rośliny, co ograniczy kwitnienie, a w przypadku trawy konieczność intensywnego koszeni i wzrost nakładów naszej pracy.
Najlepiej, aby nawożenie tym pierwiastkiem zakończyć w lipcu. Od sierpnia aż do połowy października należy stosować nawozy fosforowe i potasowe z ograniczoną zawartością azotu. Pamiętajmy także o równym rozsiewie/aplikacji nawozu na trawnik, dzięki czemu murawa będzie bardzo zbliżona wysokością i nasyceniem koloru na całej powierzchni. Ważne jest również, aby przed skorzystaniem z produktu sprawdzić jego datę ważności.

Podlewanie trawnika i ogrodu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że podlewanie trawy w upale i pełnym słońcu może być przyczyną powstawania żółtych plam.
Trawnik najlepiej podlewać z samego rana, tak aby woda dotarła do głębszych warstw ziemi, a nie odparowała. Jeżeli nie możemy podlać trawy rano, zróbmy to późnym wieczorem jednak wtedy trawa jest dłużej wilgotna i bardziej podatna na choroby grzybowe. Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania, to w przypadku młodego lub dopiero co rozłożonego trawnika z rolki, powinno się to robić nawet dwa razy w ciągu dnia lecz mniejszą ilością wody – wilgoć sprzyja ukorzenianiu się trawy. Natomiast w przypadku dobrze ukorzenionych trawników wskazane jest intensywne podlewanie dwa, trzy razy w tygodniu.

Niewłaściwe koszenie trawnika

Regularne koszenie trawnika wpływa na powstawanie nowych źdźbeł trawy i sprawia, że trawnik będzie wyglądał niczym zielony dywan. Gdy tego nie robimy, traci on na swojej atrakcyjności. Jak często powinniśmy zatem kosić trawę?
Jeżeli chcemy, aby trawnik atrakcyjnie wyglądał przez cały sezon, powinniśmy kosić go minimum raz w tygodniu. Warto zwrócić uwagę, że lepszym zabiegiem jest częstsze koszenie i ścinanie niewielkiej części źdźbła, niż rzadsze koszenie i agresywne ścinanie znacznej części źdźbła trawy. Jeśli chodzi o prawidłową wysokość koszenia, to należy go skrócić maksymalnie o 30 proc. wysokości. Pamiętajmy również, aby nie kosić, gdy jest bardzo sucho, ponieważ trawnik będzie źle wyglądał i straci na jakości. Zwróćmy także uwagę na stan naostrzenia noży – koszenie stępionymi nożami spowoduje powstawanie żółtego przebarwienia na trawniku.

Złe przygotowanie kosiarki

Koszenie trawnika jest bardzo ważne, stąd istotny jest również stan naszej kosiarki. Jak ją konserwować? Po pierwsze pamiętajmy o sprawdzeniu poziomu oleju silnikowego oraz naostrzeniu i wyważeniu noża. Jeżeli posiadamy kosiarkę spalinową, pamiętajmy również o benzynie, którą powinniśmy za każdym razem zużyć tak, aby nie pozostawała w układzie paliwowym i przewodach. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ benzyna może stracić swoje właściwości już po miesiącu, a pozostawienie jej na dłuższy czas może uszkodzić układ paliwowy. Po drugie zwróćmy uwagę na wypoziomowanie mechanizmu koszącego w traktorkach ogrodowych, aby powstała równa i gładka powierzchnia trawnika. Po trzecie pamiętajmy, aby noże były odpowiednio naostrzone. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przycinają one trawę, a nie wyrywają ją. Kosiarka to również miejsce, które łatwo się brudzi. Dlatego po koszeniu warto odpowiednio wyczyścić obudowę i elementy tnące, aby nasz sprzęt służył przez wiele lat.

Właściwy dobór roślin i gatunków traw.

Kiedy wybieramy gatunki roślin, które chcemy zasadzić w ogrodzie, powinniśmy sprawdzić ich wymagania. Może się okazać, że część z nich nie lubi nasłonecznionych lub zacienionych miejsc, które będą miały wpływ na jakość gleby oraz dostępność wody. Miejsca o małej ilości światła przeznaczmy dla mniej wymagających gatunków. Częstym błędem jest również sadzenie roślin zbyt blisko siebie. Pamiętajmy, że po kilku latach może okazać się, że będą one potrzebowały znacznie więcej przestrzeni, niż to było pierwotnie planowane. Warto również dobierać obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach dotyczących gleby, nawozów czy też światła. Co z doborem nasion traw ? Po pierwsze nie kierujmy się ich nazwą. Mieszanki traw są dobierane w zależności od miejsca w którym będą zastosowane. Jeżeli mamy ograniczone zasoby wodne zastosujmy mieszanki które w swoim składzie zawierają Kostrzewę Trzcinową. Jeżeli nasz trawnik znajduje się w miejscu zacienionym zastosujmy mieszanki zawierające Śmiałka Darniowego. Każde opakowanie nasion traw zawiera dokładny skład zastosowanych mieszanek. Pamiętajmy też, że zbyt niska cena nasion traw może mieć wpływ na jej jakość – w takich mieszankach mogą być zastosowane nasiona traw pastewnych, a nie gazonowych.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *