pH gleby – Jakie jest optymalne aby trawnik zdrowo wzrastał ?

Piękny, zielony trawnik to marzenie wielu właścicieli ogrodów i działek. Jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowy wzrost trawnika jest pH gleby. Sprawdzanie kwasowości ziemi może wydawać się trudne jednak wcale tak nie jest. Do tej czynności wystarczą tylko odpowiednie narzędzia pomiarowe. Znajdziesz je w naszym sklepie :

PH-metr Voltcraft do gleby 0-13pH – Za pomocą tego urządzenia, można w prosty sposób sprawdzić, jaki odczyn, kwaśny lub zasadowy, ma gleba. Urządzenie jest bardzo dokładne, dzięki kalibracji dwupunktowej i automatycznej kompensacji temperatury.

Tester pH i wilgotności gleby Soiltester Stelzner – Jest klasycznym urządzeniem do łatwego pomiaru wartości pH i wilgotności gleby. Urządzenie nie wymaga zasilania.

Narzędzia sprawdzające odczyn gleby umożliwią odczyt pH podłoża. Dzięki temu następnie będzie można podjąć kolejne działania do zmniejszenia lub zwiększenia zakwaszenia gleby.

Jakie powinno być optymalne pH podłoża ?

 

pH gleby jest miarą kwasowości lub zasadowości ziemi i jest wyrażane w skali od 0 do 14, gdzie wartość 7 oznacza obojętny pH. Poniżej 7 mówimy o glebach kwasowych, powyżej 7 o glebach zasadowych. Optymalne pH podłoża powinno mieścić się w zakresie od 5,5 do 6,5. Jeśli odczyn gleby na której rośnie trawa będzie nieprawidłowy może pojawić się mech i chwasty. Trawa rosnąca na niedostosowanym podłożu będzie także bardziej skłonna do pojawienia się różnych chorób.

Jak unormować pH gleby ?

Jeżeli konieczne jest podniesienie odczynu gleby można stosować nawozy wapienne, takie jak np. Naturalne wapno Emeralld SEAWEEDLIME z wodorostów morskich.

Natomiast jeśli gleba ma zbyt wysoki odczyn, trzeba będzie ją zakwasić. Do nawozów zakwaszających możemy zaliczyć : siarczan amonu, siarczan potasu lub siarczan magnezu. W naszym sklepie świetnym wyborem będzie :  Nawóz korygujący poziom pH gleby – Emeralld 6 pH Minus.

Optymalne pH gleby odgrywa kluczową rolę w zdrowym wzroście trawnika. Warto regularnie monitorować pH gleby w swoim ogrodzie i dostosowywać je, jeśli jest to konieczne. Dbałość o właściwe pH gleby, odpowiednie podlewanie i nawożenie pozwoli cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *