Jesień – dobry czas na wapnowanie gleby ?

Co to jest wapnowanie trawnika ?

Wapnowanie trawnika stosuje się w celu podwyższenia kwaśnego odczynu gleby. Najlepsze pH darni waha się w przedziale 5,5 a 6,5. Zbyt kwaśna ziemia sprawia, że przyswajanie składników pokarmowych z gleby przez rośliny staje się utrudnione. W Polsce królują gleby o odczynie kwaśnym. Spowodowane jest to czynnikami geologicznymi jak i działalnością człowieka.

Kiedy przeprowadzić zabieg wapnowania ?

Najlepszy okres na wykonanie wapnowania gleby to wczesna wiosna (marzec) lub późna jesień (listopad). Zabieg wykonuje się po zbiorach owoców i warzyw oraz poza sezonem intensywnego wzrostu trawy. Wapnowanie należy zaplanować uwzględniając czynniki pogodowe. Najlepiej, gdy jest to dzień bez opadów deszczu czy śniegu. Zabieg średnio przeprowadza się co  dwa lata na lekkich glebach oraz co 4 na glebach ciężkich. Wynika to z tego względu, że z lekkich, piaszczystych ziem, wapń szybciej się wymywa.

Co wybrać do wapnowania trawnika ?

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać przed wapnowaniem jest zbadanie odczynu gleby. Należy upewnić się, że zabieg jest konieczny, gdyż wykonany niepotrzebnie może jedynie zaszkodzić. Następnie trzeba wybrać wapno. Do wyboru mamy : wapno tlenkowe, kreda, węglanowe, dolomitowe. Wapno tlenkowe cechuje się szybkością odkwaszania. Przeznaczone jest do ciężkiej gleby. Kreda działa nieco wolniej od wapna tlenkowego. Nie jest agresywna dla ziemi i roślin. Świetnie sprawdzi się do nawożenia interwencyjnego. Wapno węglanowe i dolomitowe może być używane do wszystkich rodzajów gleb.

W naszym sklepie znajdziesz naturalne wapno Emeralld. Jest to wapno pochodzenia kopalnego (z wodorostów wapiennych). Poprawi ono żyzność gleby, skoryguje odczyn pH, a co więcej wspomoże ochronę trawnika przed mchem. Wapno Emeralld sprawdzi się do trawników, drzew i krzewów owocowych, a także w parkach i na boiskach sportowych.

Wapnowanie trawnika jest kluczowym elementem pielęgnacji, który pomaga utrzymać trawnik w doskonałej kondycji. Kontrolując pH gleby i poprawiając dostępność składników odżywczych, można cieszyć się pięknym i zdrowym trawnikiem przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *