Koszenie trawnika podczas upałów

Koszenie trawnika podczas upałów

Koszenie trawnika to obok nawadniania i nawożenia jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, wpływających na jego dobrą kondycję. Koszenie trawy podczas lata, dużego nasłonecznienia i w czasie okresów suszy wymaga innego podejścia niż koszenie trawnika na wiosnę czy w jesieni. Mocne słońce jest wtedy nie do uniknięcia, a wypalanie przez nie roślin w ogrodzie to częsty problem. Jak zatem kosić, by utrzymać zieleń w swoim ogrodzie, ale by nie zapuścić zbyt dużej trawy? Jak utrzymać zdrowy balans?

 

O jakich porach najlepiej kosić trawę?

Zalecamy, by unikać koszenia w godzinach od ok. 11:00 do 16:00 – to czas, gdy słońce “piecze” najbardziej. Nie jest to zdrowe ani dla Ciebie, ani dla Twojego trawnika!

W teorii przed tymi godzinami trawę można kosić, ale należy uważać na rosę – mokra trawa jest bardzo niewygodna do koszenia i niszczy ostrza maszyn – w godzinach porannych będą to ok. 2-3 godziny na koszenie.

Najlepiej zatem jest kosić trawnik późnym popołudniem, po godzinie 16:00 czy 17:00 (zawsze oceniaj siłę słońca). Tutaj też zwróć uwagę na to czy trawa w tym czasie szybko pokrywa się wilgocią (w sierpniu już ok. godz. 19:00).

Co ciekawe – częstotliwość koszenia zależna jest od gatunku trawy, a także warunków atmosferycznych, takich jak wilgotność czy temperatura – sprawdź te informacje, jeśli masz taką możliwość.

Ważne: Trawnik skoszony przed wieczorem będzie miał całą noc na regenerację!

W jaki sposób kosić trawnik latem?

Zalecamy, aby ustawić wysokość koszenia trawy na ok. 4 – 5 cm, a podczas suszy nawet na 7 cm. Dłuższe źdźbła lepiej poradzą sobie w czasie upałów, ze względu na lepszą akumulację wody, a krótsza darń będzie kłująca, poszarpana i podatna na wypalanie.

Trawę staraj się kosić systematycznie, ale jak najrzadziej, nawet jeśli to możliwe co ok. 2 tygodnie. 

Jeśli kosisz bez kosza należy zgrabić pozostawioną trawę, by ułatwić wzrost oraz przyjmowanie wody korzeniom.

Jeśli jest to możliwe, zostawiaj małe fragmenty wyższej trawy dla owadów i innych stworzeń potrzebujących tego rodzaju cienia.

Dodatkowo, w miarę możliwości po koszeniu trawnika można go nawodnić na całej powierzchni!

 

Jaki sprzęt wybrać?

Do pracy wybierz urządzenie, które ma solidne ostrza zapewniające precyzję cięcia i pewne, szybkie ruchy. Dobrze naostrzony nóż kosiarki nie będzie ranił darni, dzięki czemu trawa nie będzie traciła wody, jak w przypadku darni uszkodzonej przez tępe ostrza. 

Dobrym wyborem będą kosiarki, mające opcję regulowania wysokości koszenia. Pomocny będzie również pojemny kosz i opcja mulczowania trawy. 

Warto pomyśleć o zakupie robota koszącego, który pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu na koszenie. Robot będzie to robił regularnie za Ciebie według zaprogramowanego harmonogramu i zgodnie z ustawionymi parametrami wysokości trawy.

Emeralld nawóz Home Robot Mulch

Decydując się na robota automatycznego do koszenia trawy, warto zaopatrzyć się w specjalistyczny nawóz przeznaczony na trawniki koszone kosiarkami automatycznymi – Emeralld Home Robot & Mulch – nawóz nr 1 w Polsce.

Nawóz Robot & Mulch zawiera szczepy bakterii, które przyspieszają rozkład skoszonej trawy przyczyniając się do powstawania „pożytecznych” mikroorganizmów.

 

Dodatkowo:

  • Stabilizuje pH gleby.
  • Optymalizuje wzrost trawy.
  • Poprawia pobieranie składników pokarmowych.
  • Optymalizuje pracę robota koszącego.
  • Sprawia, że na trawie nie tworzy się filc, a ścięte końcówki trawy są prawidłowo przetwarzane na składniki mineralne.
Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *