Jak nawozić trawnik jesienią?

Trawnik wymaga stałego i zbilansowanego nawożenia przez cały rok. Każda pora roku to inna zapotrzebowanie trawy na składniki pokarmowe oraz inne warunki atmosferyczne, które mają wpływ na nasz trawnik.

Trawnik wymaga pielęgnacji oraz nawożenia również jesienią. To jaki nawóz zastosujemy w tym okresie będzie miało bezpośredni wpływ na to jak będzie on wyglądał na wiosnę przyszłego roku oraz jak zabezpieczymy nasz trawnik przed negatywnymi skutkami zimy – mrozem oraz zalegającą pokrywą śnieżną. W okresie jesiennym nadal wykonujemy systematyczne koszenie i nawodnienie. Przed okresem pierwszych przymrozków warto wykonać wertykulację, która pozwoli na usuniecie obumarłych części organicznych z naszego trawnika i ochroni trawę przed chorobami grzybowymi. Wyciągnięty na powierzchnie filc oraz materia organiczna może być zebrana za pomocą kosiarki z koszem ustawionej na wysokość koszenie ok 5-7 cm. Po zabiegu wertykulacji warto zastosować bezpieczny i organiczny nawóz regeneracyjny o zwiększonej zawartości fosforu oraz potasu np. Emeralld Home Recovery 8-6-13, który zawiera również kwasy humusowe. Zadaniem nawozu regeneracyjnego jest rozbudowa i wzmocnienie systemu korzeniowego ograniczając jednocześnie wzrost blaszki liściowej.

Jesień to również dobry czas na zakładanie trawnika lub jego dosiew. Pamiętajmy, aby wybierając nasiona traw stosować tylko mieszanki od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy są gwarancją wysokiej jakości. Dodatkowo wybierając poszczególne mieszanki nasion traw należy dostosować poszczególne gatunki do charakteru naszego trawnika. Na miejsca o wysokim nasłonecznieniu lub braku systemu nawadniania stosujemy mieszanki zawierające kostrzewę trzcinową, a w miejscach reprezentacyjnych mieszanki zawierające życice trwałą oraz wiechlinę łąkową. Nawozy regeneracyjne zastosowane po wertykulacji będą miały również bezpośredni wpływ na rozwój i krzewnie zastosowanych mieszanek traw.

Jak nawozić trawnik jesienią?

W okresach jesieni tak jak w innych okresach roku stosujemy bezpieczne i biologiczne nawozy organiczne lub organiczno-mineralne, które w swoim składzie zawierają zwiększoną dawkę potasu i fosforu, które wpływają na krzewienie traw oraz na gospodarkę wodną w roślinach. Pamiętajmy, aby ściśle stosować się do zalecanych dawek podanych przez producenta nawozu. Zmniejszenie lub zwiększenie dawki nawozu ma bezpośredni wpływ na jakość i wygląd naszego trawnika. Zbyt duża dawka nawozu może uszkodzić trawnik, zbyt mała dawka nie przyniesie pożądanego efektu. Jesiennym nawozem dedykowanym na trawnik jest np. nawóz Emeralld Home Autumn o składzie 6-6-16 + kwasy humusowe. Dawkowanie nawozu w okresach od września do listopada wynosi od 25 do 35 g/m2, tj. 10 kg nawozu wystarcza aż na 300 – 400 m2 trawnika.

O czym warto jeszcze pamiętać jesienią na naszym trawniku ?

Po wertykulacji i nawożeniu organicznym lub organiczno-mineralnym pamiętajmy o systematycznym koszeniu trawnika. W okresie jesiennym warto również podnieść wysokość koszenia. Zbyt nisko koszona trawa jest bardziej podatna na choroby i uszkodzenia. W okresie jesiennym pamiętajmy także o systematycznym usuwaniu zalegających liści, ponieważ ich pozostawienie na trawniku zwiększa ryzyko występowania chorób grzybowych. W okresach występowania przymrozków lub opadów śniegu pamiętajmy, aby system nawodnienia naszego trawnika był już zakonserwowany oraz nasza kosiarka automatyczna lub spalinowa została właściwe zabezpieczona na okres zimy i przygotowana do kolejnego sezonu wiosennego.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *