Jak rozkładać trawę z rolki?
W tym artykule dowiesz się:
-
Jak przygotować ziemię pod rozkładanie trawy z rolek
-
Na co zwrócić uwagę przy kupnie i dostawie traw z rolek
-
W jaki sposób układać pasy murawy
-
Jak pielęgnować trawnik po wyłożeniu pasów
Przygotowanie gleby pod wykładanie trawnika z rolek:
- Oczyszczenie trawy i gleby:
Pierwszym krokiem jest przygotowanie gleby, czyli oczyszczenie jej ze śmieci i kamieni, usunięcie korzeni i chwastów. Można do zrobić przy pomocy metalowych i sztywnych grabi ogrodniczych. Wszystkie śmieci, resztki korzeni i materiały, które będą znajdowały się w przyszłej glebie pod murawą będą przeszkadzać i ograniczać jej prawidłowy wzrost!
- Zadbanie o odpowiedni poziom pH:
Trawa najlepiej rośnie w glebie o pH między 6.0 a 7.0 (niektóre źródła podają 5.5 – 6.5). Aby skorygować poziom pH gleby używa się polepszaczy gleby, wapna i specjalnych nawozów. Wapnować należy najpóźniej 2-3 tyg. przed zakładaniem trawnika! Poniżej wykres przyswajalności składników pokarmowych trawy w zależności od poziomu pH gleby:
Wysokość w kolorze niebieskim oznacza stopień przyswajania
- Przekopanie gleby szpadlem lub glebogryzarką
- Przegrabienie ziemi na całej powierzchni
- Wyrównanie świeżo przegrabionej, żyznej gleby za pomocą walca ogrodowego
Sprawdzanie jakości trawy z rolek
Zawsze zamawiaj świeżo ściętą trawę! Nawet kilkudniowa trawa nie nadaje się już do zakładania trawnika, gdyż jest zbyt przesuszona i po rozłożeniu będzie to widać – może się wtedy nawet nie przyjąć całkowicie i proces zakładania trawnika trzeba będzie powtórzyć! Od razu po dostarczeniu rolek z trawą należy sprawdzić jakość i upewnić się, że trawa jest świeżo ścięta. Uwaga – zraszanie lub podlewanie trawy, która znajduje się jeszcze na rolkach nie przedłuży jej żywotności, a narazi ją na powstanie grzybów!
Sposób układania pasów trawy
Paski z trawą należy układać „w zakładkę” mniej więcej tak jak panele podłogowe. Trzeba pamiętać o dokładnym dociśnięciu krawędzi trawnika, aby nie powstały przerwy. Nadmiary przy brzegach trawnika można obciąć ostrym narzędziem w celu uniknięcia poszarpania krawędzi. Po wyłożeniu trawnika należy go jeszcze raz zwałować, aby usunąć powietrze między podłożem, a pasami darni.
Wskazówka: przy terenach pochyłych można użyć kołków, które minimalizują ryzyko zsunięcia się rozłożonego pasu trawy.
Pielęgnacja takiego trawnika
Pielęgnacja takiego trawnika opiera się głównie na obfitym podlewaniu przez pierwsze 2 tygodnie. Po jakimś czasie można sprawdzić czy nie pojawiły się jakieś przerwy między pasami darni i ewentualnie wypełnić je ziemią i obsiać mieszanką nasion. Zaleca się też wstrzymanie z użytkowaniem przez pierwsze 24 godziny oraz z intensywnym użytkowaniem przez pierwsze 2 tygodnie.
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!