Jak przygotować ziemię pod wysiew trawy?

W tym artykule dowiesz się:

  1. Jak przygotować ziemię pod wysiew trawy?
  2. Jakie czynności należy wykonać, aby otrzymać piękny trawnik?
  3. Jakie warunki glebowe są najlepsze do wzrostu trawy?
  4. Jak uzyskać trawnik bez wgłębień i wybrzuszeń?

Przygotowanie gleby

Wysiew nie polega tylko i wyłącznie na rozsypaniu mieszanki nasion i podlewaniu ich wodą. Aby nasiona trawy miały najlepsze możliwe szanse na wykiełkowanie i ukorzenienie należy przygotować do tego podłoże. Zalecamy wykonać następujące kroki:

  • Oczyścić podłoże – pozbyć się chwastów, kamieni, gałęzi i resztek korzeni
  • Przekopanie gleby – ma to na celu użyźnienie powierzchni na której będzie rosła trawa (zaleca się przekopanie na głębokość ok. 20 cm)
  • Położenie wszelkich instalacji – niektóre odmiany traw wymagają dużych ilości wody, a gdy chcemy założyć trawnik w słonecznym miejscu to konieczna będzie instalacja systemu nawadniania. Wszelkie instalacje elektrycznie np. do oświetlenia ogrodu również powinny zostać założone w tym momencie, aby potem uniknąć konieczności zrywania trawnika.
  • Użyźnienie – jeśli przy przekopywaniu zauważysz, że w glebie nie występuje żyzna warstwa próchnicza to konieczne będzie dodanie kompostu lub torfu ogrodniczego.
  • Zadbanie o dobrą przepuszczalność – gleby mocno gliniaste spowodują problemy z przedostawaniem się wody i składników pokarmowych w głębsze rejony gleby dlatego zaleca się dodanie do nich piasku. Gleby silnie piaszczyste i luźne z drugiej strony tych ważnych składników nie utrzymają, dlatego radzimy dodanie zeolitu, ziemi gliniastej lub nawozów wzbogaconych o kwasy humusowe, które pomagają przy utrzymywaniu składników odżywczych w warstwie gleby dostępnej dla korzeni trawy
  • Zbadanie odczynu pH – trawa najlepiej rośnie w glebie lekko kwaśnej o poziomie pH około 5,5 – 7,0. Gleby o niższym poziomie należy zwapnować, a do obniżenia pH stosuje się zakwaszające nawozy i polepszacze gleby.

WYGRABIENIE I WYRÓWNANIE POWIERZCHNI – bardzo ważny krok!

Aby w przyszłości otrzymać równą matę trawy należy bardzo dobrze wygrabić podłoże i po każdym takim zabiegu zwałować glebę walcem ogrodowym ważącym ~60 kg aż do uzyskania dobrze ubitej warstwy podłoża. Gdy uznamy, że powierzchnia jest wystarczająco równa to przy kolejnym grabieniu rozpoczynamy siew wybranej mieszanki trawy, następnie wszystko wałujemy i obficie podlewamy.

Sprawdź!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *