Jak wyglądają stadionowe murawy bez tajemnic

Dowiedz się jak wyglądają stadionowe murawy bez tajemnic

Dosłownie klika dni temu rozgrywki rozpoczęli piłkarze Ekstraklasy i I ligi. Zanim jednak zabrzmiał pierwszy gwizdek i zawodnicy rozpoczęli rywalizację, swoją pracę wykonali groundsmeni, czyli specjaliści od stadionowych muraw.
Perfekcyjnie przygotowana, równa murawa, efektowne pasy dobrze prezentujące się w telewizji to rezultaty pracy sztabu ludzi, którzy dzień po dniu doglądają boiska i sprawdzają , aby murawie nie zabrakło wody, słońca i powietrza. Bez ich pracy nawet najlepsi piłkarze mieliby kłopot, by pokazać swoje umiejętności. Zaglądamy za kulisy pracy groundsmenów.

Jaka murawa jest najlepsza?

Jakość boiska zależy od kilku elementów. Przede wszystkim bardzo ważne jest podłoże. Jednym z badanych parametrów murawy jest jej infiltracja, tzn. zdolność do grawitacyjnego przemieszczania się wody w głąb ziemi. Właściwy poziom infitracji ułatwia przepuszczanie wody, która w efekcie nie zalega i nie tworzy kałuż na murawie.
Istotnym czynnikiem jest również odpowiednie ubicie murawy, które decyduje o stabilności podczas biegu zawodnika czy odbiciu piłki. Dla piłkarzy liczą się przede wszystkim takie kwestie, jak: równość murawy, dzięki czemu piłka nie „odskakuje od nogi” (odbija się od murawy w przewidywalny sposób), wysokość koszenia oraz poślizg piłki na murawie. Efekt końcowy wynika nie tylko z regularnego koszenia, ale także szeregu zabiegów agrotechnicznych w tym: piaskowania, aeracji, wertykulacji i nawożenia.

Polskie murawy zrobiły furorę

W Polsce z roku na rok rośnie świadomość zarządców i managerów klubów piłkarskich oraz zmienia się postrzeganie zawodu groundsmena, dotychczas postrzeganego jako… ogrodnika. Dziś większość klubów Ekstraklasy, ale też coraz częściej niższych lig podejmuje współpracę z ekspertami w zakresie dbania o jakość i stan murawy. Kiepskiej jakości murawa potrafi zepsuć najlepsze sportowe widowisko. Polscy groundsmeni zbierają bardzo dobre opinie, jak choćby po Mistrzostwach Świata FIFA 2019 do lat 20 rozgrywanych kilka tygodni temu w Polsce.
– To był dla nas bardzo intensywny czas, gdyż w ciągu 12 dni na stadionie w Bielsku-Białej rozegrano aż osiem spotkań, z czego terminarz meczy dawał nam na przygotowanie murawy i przekazanie jej do delegata FIFA w czas krótszym niż 12 godzin pomiędzy spotkaniami. Zaplanowaliśmy nasze działania tak, by osiągnąć optymalny rezultat, a piłkarze i kibice mogli skupić się tylko na grze i widoku dobrze przygotowanej murawy – mówi Robert Łoza, Sales Manager Emeralld Polska, która m.in. była odpowiedzialna za murawę stadionu, na którym na co dzień mecze rozgrywa drużyna Podbeskidzia Bielsko-Biała. Większość komentatorów zgodnie przyznaje, że to na tym stadionie odbyły się najciekawsze spotkania, a zawodnicy i trenerzy zachwycali się jakością trawy.

Tak pozytywne opinie wynikają z systematycznej pracy. – Prace na murawie rozpoczęliśmy jesienią 2018 roku od wdrożenia szczegółowego harmonogramu zabiegów. Na podstawie pobranych próbek glebowych został opracowany plan nawozowy i agrotechniczny. Właściwe skoordynowanie działań związanych z nawożeniem oraz zabiegami w postaci aeracji, wertykulacji, piaskowania czy dosiewu nasion traw pozwoliły osiągnąć zamierzony cel – dodaje Robert Łoza.
Dbanie o murawę musi być dostosowane do rytmu wyznaczonego przez kalendarz rozgrywek, a groundsmeni mają za zadanie odpowiednio stymulować rośliny, by w dniu meczu były w najlepszym stanie. Istotnym czynnikiem jest także szkolenie i wsparcie osób zajmujących się pielęgnacją muraw stadionowych. Brak wiedzy agrotechnicznej utrudnia odpowiednie dbanie o jakość traw boiskowych ze względu na częste pomijanie istotnych sygnałów, które płyną z obserwacji roślin, a dotyczą, np. różnych chorób.

Nowoczesne maszyny wsparciem

Obok fachowej wiedzy, dla dobrego utrzymania murawy, niezbędne jest wsparcie nowoczesnych maszyn, które pozwolą całą operację przeprowadzić możliwie sprawnie.

Artykuł ze strony https://gol24.pl/dowiedz-sie-jak-wygladaja-stadionowe-murawy-bez-tajemnic-zdjecia/ar/c2-14305115

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *