Jak prawidłowo podlewać trawnik?

Na temat podlewania trawników w Internecie aż roi się od wszelkiego typu poradników. Niestety nie wszystkie “dobre” rady są właściwe, a wiele z nich to powielane błędy.

Każdy właściciel trawnika zadaje sobie pytania:

Czy podlewać częściej a mniej, czy rzadziej a więcej?
Czy podlewać codziennie, czy co kilka dni?
Czy podlewać rano czy wieczorem?
Czy podlewać cały trawnik równo, czy inaczej?

Jak więc podlewać trawnik?

  1. Świeżo wysiany trawnik należy podlewać codziennie, tak aby w całym okresie kiełkowania utrzymywać określoną wilgotność ziemi, w warstwie wierzchniej.

Należy pamiętać, że niektóre gatunki traw wzrastają (kiełkują) nawet do 30 dni. Jeżeli taki gatunek znajduje się w mieszance, którą zasialiśmy, należy aż tyle dni codziennie podlewać. W tym okresie należy dokonywać zraszania częściej, ale nie obficie. Tylko tak utrzymamy stałą wilgotność. Podlewać należy delikatnie (słabym strumieniem), aby nie powodować przemieszczania się nasion traw już powoli kiełkujących.

  1. Trawniki już istniejące, dobrze zbudowane, należy podlewać co kilka dni, ale obficie. Dlaczego?

Trawa potrzebuje określonej ilości wilgoci nie tylko w warstwie wierzchniej, ale przede wszystkim w warstwie korzeniowej. Zdrowy trawnik może posiadać nawet kilkunastocentymetrowe korzenie, co oznacza, że trawnik powinien otrzymać “odpowiednią” ilość wody, tak, aby ta woda miała szansę dotrzeć do systemu korzeniowego. Częste i krótkotrwałe podlewanie nie spełni tych zadań, zwłaszcza, jeżeli na trawniku mamy jakąś warstwę filcu.

Uwaga!
1 cm filcu potrafi na 1 metrze kwadratowym powierzchni zatrzymać aż 6 litrów wody, która pozostanie w warstwie wierzchniej i odparuje nigdy nie dochodząc do korzeni.

  1. Kiedy zacząć podlewać trawnik “dojrzały”?

W kolejnych latach użytkowania, po uzyskaniu dobrego zadarnienia, sygnałem do rozpoczęcia nawadniania jest wyschnięcie podłoża do głębokości 5-7 cm. Nawadnianie powinno być obfite, po którym woda przenika do głębokości około 10 cm.

  1. O jakiej porze dnia należy podlewać trawnik?

Bardzo częstym błędem jest podlewanie trawnika wieczorem. Podlewanie na koniec dnia, o takiej porze, która nie pozwala trawie przeschnąć do zachodu słońca, jest szokiem dla trawy. W przypadku ciepłych nocy (latem) prowadzi to do rozwoju chorób grzybowych i pleśni. Absolutnie nie wolno podlewać w środku dnia! Najlepszą porą do podlewania trawnika jest wczesny poranek. I tylko wtedy powinno się podlewać trawnik.

  1. Czy podlewać cały trawnik tak samo?

Bardzo częstym błędem projektantów ogrodu jest równomierne rozłożenie tryskaczy w całym ogrodzie. Zanim się zaprojektuje system nawadniania w ogrodzie, należy zbadać poziom wilgotności gleby i stworzyć mapę wilgotności ogrodu. Do pomiaru wilgotności stosuje się wilgotnościomierze – np.. Miernik wilgotności RYOBI. Dopiero mając mapę wilgotności ogrodu powinno się rozplanować rozłożenie tryskaczy. W dużych ogrodach będą występować tereny “suche” oraz “wilgotne”, bardziej nasłonecznione i bardziej zacienione – nie ma sensu “przelewać” obszarów wilgotnych i zacienionych.

  1. Jaką wodą podlewać?

Dla trawy najlepsze warunki wzrostu i rozwoju to PH podłoża od 6,0 do 7,0. PH podłoża można zmierzyć za pomocą specjalnego PH metru lub raz na dwa lata oddać próbkę gleby do stacji diagnostycznej. Jeśli mamy podwyższone PH gleby, i nie obniżamy specjalnym nawozem (PH Minus), to warto byłoby wiedzieć, jaki współczynnik PH posiada woda, którą podlewamy, aby dodatkowo tego współczynnika nie podwyższać. W przypadku niewłaściwego PH podłoża roślina nie jest w stanie prawidłowo przyswajać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

  1. O czym zwykle się zapomina?

W przypadku trawnika dobrze zbudowanego, już ukształtowanego, w kolejnych latach eksploatacji, wskazane jest, aby kilkukrotnie (2-3 razy) w ciągu sezonu wegetacyjnego ograniczyć nawadnianie, co zintensyfikuje rozwój systemu korzeniowego. Takie działanie zmusza trawę do poszukiwania w głębszych warstwach podłoża wody i składników pokarmowych. Proces ten wzmocni i rozbuduje system korzeniowy rośliny, co przyniesie pozytywne efekty w dalszej części wegetacji. Przesuszenie także korzystnie ograniczy ilość potencjalnych patogenów grzybowych na liściach. Oczywiście przy pierwszych poważnych objawach suszy na liściach (żółknięcie) należy podlewanie wznowić.

Uwaga!
Trawa, która przez cały czas wegetacji ma nadmiar wody i składników pokarmowych, staje się bardzo delikatna, słaba, posiada krótki i płytki system korzeniowy i nie jest odporna na suszę, nie jest też odporna na zimę (mróz) oraz na infekcje chorób grzybowych. W przypadku wystąpienia hydrofobii gleby (“dry spots”), należy zastosować preparaty typu “wetting agents” stymulujące glebę do ponownego przyswajania wody, podnosząc właściwości sorpcyjne gleby. Właściwy, objętościowy zakres wilgotności w glebie to 20%-30%. W przypadku spodziewanych suszy warto zastosować nawóz Tensio, który dłużej utrzymuje wilgoć w obszarze korzeni.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *